Program konference – Dědictví totality dnes

 

čtvrtek 12. června 2014 

8.45  – 9.10    Přivítání

  • Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu PČR
  • Göran Lindblad, prezident, Platforma evropské paměti a svědomí, Švédsko
  • Daniel Herman, ministr kultury České republiky

9.10 – 9.30    Zahajovací projev

  • Sofi Oksanen, mezinárodně oceňovaná spisovatelka, Finsko

9.30 – 11.00   Blok 1: Kvalita demokracie a právního státu po 25 letech – vybudovali jsme je dostatečně silné?
moderátor: Göran Lindblad, prezident, Platforma evropské paměti a svědomí, Švédsko

  • Jan Kysela, ústavní právník, Univerzita Karlova, Česká republika
  • Petra Guasti, politoložka, Johannes Gutenberg-Universität Mainz, Německo
  • Adam Bodnar, místopředseda představenstva, Helsinská nadace pro lidská práva, Polsko
  • Andrew Roberts, politolog, Northwestern University, USA

11.00-11.30                   přestávka na kávu

11.30-13.00   Blok 2: Odkaz svědků totalitní perzekuce
moderátor: Luděk Navara, novinář, Česká republika

  • Čeněk Růžička, předseda, Výbor pro odškodnění romského holokaustu, Česká republika
  • Naděžda Kavalírová, předsedkyně, Konfederace politických vězňů ČR
  • Vasil Kadrinov, ředitel, Centrum Hannah Arendtové – Sofia, Bulharsko
  • Ioana Boca, výkonná ředitelka, Sighetský památník obětem komunismu a odboji, Rumunsko

13.00-14.00                   oběd

14.00-15.30     Blok 3: Spravedlnost za totalitní zločiny – proč jsme toho neudělali dost?
moderátor: Neela Winkelmannová, ředitelka, Platforma evropské paměti a svědomí, Česká republika

  • Andrei Muraru, bývalý prezident, Ústav  pro vyšetřování komunistických zločinů a paměť rumunského exilu, Rumunsko
  • Krzysztof Persak, ředitel kanceláře prezidenta, Institut národní paměti, Polsko
  • Albin Eser, emeritní ředitel, Max-Planck-Institut pro zahraniční a mezinárodní trestní právo, Německo
  • Tamás Novák, novinář, soud s Bélou Biszku za zločiny z roku 1956, Maďarsko

15.30-16.00                   přestávka na kávu

16.00-17.30   Blok 4: Korupce – jaké jsou její příčiny a jak ji potírat?
moderátor: Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky

  • Dana Kovaříková, vedoucí Politické sekce Zastoupení Evropské komise v ČR
  • Olga Hrabalová, whistleblowerka, Krajský úřad Olomouckého kraje, Česká republika
  • Zuzana Wienk, výkonná ředitelka, aliance Fair Play, Slovensko
  • Monica Macovei, členka Evropského parlamentu, bývalá ministryně spravedlnosti, Rumunsko

18.30 –         RECEPCE A UDĚLENÍ CENY PLATFORMY EVROPSKÉ PAMĚTI A SVĚDOMÍ

Místo konání: Museum Kampa, U Sovových mlýnů 2, Praha 1

 


pátek 13. června 2014

9.15 – 9.30       Zahájení

  • Alena Falathová, nadace Konrad Adenauer Stiftung
  • Ondřej Matějka, 1. náměstek ředitele, Ústav pro studium totalitních režimů

 9.30-11.00    Blok 5: Hlídací psi demokracie – plní média svou roli?
moderátor: Michal Musil, novinář, Česká republika

  • Pavlína Kvapilová, novinářka, spisovatelka, Česká republika
  • Karl-Peter Schwarz, korespondent pro střední a východní Evropu, F.A.Z., Rakousko
  • Andreja Valič Zver, ředitelka, Studijní centrum pro národní usmíření, Slovinsko
  • Alexander Podrabinek, disident, novinář, Ruská federace

11.00-11.30                  přestávka na kávu / Tisková konference

11.30-13.00  Blok 6: Ústavy národní paměti – proč a jak dlouho je potřebujeme?
moderátor: Miroslav Lehký, Nadace Jána Langoše, Slovensko

  • Siegfried Reiprich, ředitel, Nadace Saské památníky pro připomínání obětí politické zvůle, Německo
  • Stéphane Courtois, historik, vědecký ředitel CNRS, Francie
  • Jan Kalous, historik, Ústav  pro studium totalitních režimů, Česká republika
  • Volodymyr Vjatrovyč, ředitel, Ústav národní paměti, Ukrajina

13.00-14.00                  oběd

14.00-15.30  Blok 7: Role Evropské unie – už jsme smířili Východ a Západ?
moderátor: Hannes H. Gissurarson, historik, Island

  • Vytautas Landsbergis, bývalý prezident Litvy, člen Evropského parlamentu
  • Tunne Kelam,  člen Evropského parlamentu, Estonsko
  • Marion Smith, výkonný ředitel, Victims of Communism Memorial Foundation, USA
  • Göran Lindblad, prezident, Platforma evropské paměti a svědomí, Švédsko

15.30-16.00                  přestávka na kávu

16.00-17.30   Blok 8: Dědictví totality dnes – Ukrajina a co dále?
moderátor: George G. Grabowicz, Harvard University, USA

  • Valters Nollendorfs, předseda představenstva, Asociace pro muzeum okupací Lotyšska, Lotyšsko
  • Mustafa Džemilev, vůdce Krymských Tatarů, Ukrajina
  • Petr Mareš, velvyslanec, zvláštní zmocněnec MZV pro Východní partnerství, Česká republika
  • Andriy Kohut, koordinátor Fóra pro občanskou společnost Východního partnerství, Ukrajina

        Závěr

 

__________________________________________________________________________________

DOPROVODNÉ AKCE – PROMÍTÁNÍ FILMŮ:

Katyń“, Andrzej Wajda, Polsko – 12. června od 18.00 hod

The Soviet Story“, Edvīns Šnore, Lotyšsko – 13. června od 18.00 hod, následuje beseda s režisérem

Místo konání: Zastoupení Evropské komise v ČR, Jungmannova 24, Prague 1

________________________________________________________________________

Kontakt: Dr. Neela Winkelmannová, výkonná ředitelka, Platforma evropské paměti a svědomí, Siwiecova 2, 130 00 Praha 3, director@memoryandconscience.eu, tel.: 221 008 508